01001, м. Київ, вул. Софіївська, 10, офіс 1

+38 (044) 278-70-70
+38 (044) 278-70-77
+38 (044) 278-07-62

Email: advocate@starokyivske.com

Графік роботи / Пн — Пт / 09:00 — 18:00

Зателефонуйте нам +38 (044) 278 70 70

«Карантинні» виклики в судовій системі. Перспектива «EasyCon».

Реалії юридичного та судового сьогодення, які викликані карантинними заходами та їх наслідками (зупинення руху транспорту, фактична неможливість потрапити в приміщення судів, відкладення розгляду справ або зняття їх з розгляду через неможливість явки учасників справи) гостро висвітлили питання можливості участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції із застосуванням учасниками власних технічних засобів (перебуваючи при цьому поза межами приміщення суду).

В контексті вказаного питання останнім часом неодноразово згадувались такі популярні сервіси для відеоконференцій як Skype та Zoom.

Мали місце навіть декілька випадків призначення та проведення окремими суддями (яких сміливо можна назвати прогресивними) судових засідань з використанням вказаних відеосервісів.

Втім вказані сервіси не дозволяють в повній мірі реалізовувати процедуру дистанційної ідентифікації відповідного учасника (зокрема за допомогою електронного підпису), що в перспективі може призвести до певних фальсифікацій.

Законодавча гілка влади дійсно здійснила спроби по врегулюванню даної проблемної ситуації, і до процесуальних кодексів були внесені відповідні зміни (які набули чинності 02.04.2020 року), але навіть не дивно, що «справа забуксувала» через технічну реалізацію проведення відповідних відеоконференції.

Певне «світло в кінці тунелю» все ж таки з’явилося 08.04.2020 року, коли Наказом Державної судової адміністрації України (ДСА) було затверджено відповідний порядок роботи з технічними засобами відеоконференцзв’язку при застосуванні комплексу програмного забезпечення «EasyCon».

Розробники позиціонують цю програму як сучасну альтернативу відеозв’язку, що не потребує встановлення додаткових програм, для здійснення відеозв’язку необхідний браузер та інтернет.

Посилання на можливість участі у відеозасіданні за допомогою програмного комплексу «EasyCon» вже з’явилось на веб-ресурсі Судової влади України. З 13.04.2020 року учасники процесу мають можливість реєстрації у програмі за електронно цифровим підписом.

Юристи розраховують, що відповідна система коректно запрацює вже найближчим часом, що дозволить учасникам судових «баталій» в повній (чи майже в повній) мірі реалізовувати свої процесуальні права. І було б непогано, якби вказана система відеозв’язку передбачала інтегрування з системою «Електронного суду», яку свого часу широко рекламували як певний «революційний» ІТ продукт та крок у майбутнє.

Маємо надію, що дана ініціатива ДСА буде дійсно дієвим кроком в напрямку побудови доступної для кожного пересічного громадянина судової системи, яка буде діяти не лише в «карантинних умовах», а й після їх закінчення.