01001, м. Київ, вул. Софіївська, 10, офіс 1

+38 (044) 278-70-70
+38 (044) 278-70-77
+38 (044) 278-07-62

Email: advocate@starokyivske.com

Графік роботи / Пн — Пт / 09:00 — 18:00

Зателефонуйте нам +38 (044) 278 70 70

Централізоване опалення: як правильно відмовитися від надання послуги?

В теперішніх умовах кліматичної невизначеності, коли взимку температура повітря може піднятись до +20 градусів Цельсія, а в кінці травня ледь досягає +10 градусів, багато сімей в Україні замислюються над відключенням централізованого опалення та переходу на індивідуальне. Тим паче, що з кожним роком тарифи на централізоване опалення зростають, а якість наданих послуг – залишає бажати кращого.

Крім цього, наразі в столиці тривають планові відключення гарячої води в літній період. На практиці проведення гідравлічних випробувань тепломереж та ремонт систем гарячого водопостачання завжди затягується, і мешканці багатоповерхівок по декілька місяців залишаються без гарячої води (!).

Як правильно відмовитися від надання послуги централізованого опалення?

Правова підстава:

На теперішній час діє Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення (ЦО) та постачання гарячої води (ГВП), затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року № 169 (далі – Порядок). Порядок регламентує відключення як будівель, у тому числі житлових будинків, так і окремих квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків.

Для прикладу розглянемо Порядок відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від ЦО та ГВП.

Такі власники мають право відключити свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (10 грудня 2017 року) не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Інформація про перелік таких будинків розміщується на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування, виконавців відповідних комунальних послуг.

Алгоритм дій для відключення:

  1. Власник приміщення звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення.

Заява передається на розгляд Комісії. Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву за участю заявника, і надає рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання).

  1. Власник забезпечує розроблення проєкту відключення квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, і за потреби, виготовлення проєкту встановлення системи індивідуального теплопостачання.
  2. Здійснити відключення квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП можливо лише у міжопалювальний період не пізніше ніж 01 жовтня і лише за рахунок власника приміщення. 

Роботи з відключення приміщень від ЦО та ГВП здійснюється виконавцем робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання або постачання гарячої води чи іншим залученим власником суб’єктом господарювання, які мають відповідну ліцензію.

Для початку робіт власник повинен повідомити виконавця відповідної комунальної послуги та виконавців робіт про своє рішення шляхом подання письмової заяви в довільній формі. До заяви мають бути додані:

  • копія витягу з протоколу засідання Комісії;
  • копія проєкту такого відокремлення (відключення).

В свою чергу виконавці робіт мають повідомити власника про дату і час здійснення заходів із підготовки відповідної мережі до відключення приміщень власника.

Після завершення робіт із відокремлення приміщення складається акт, який є підставою для перегляду умов або розірвання договору про надання послуг.

 

Варто звернути увагу на Постанову Верховного Суду від 19 серпня 2019 року у справі № 226/1437/16-ц. У цій справі особа з 2008 року не користувалась центральним опаленням, оскільки всі батареї в квартирі були зняті та поставлені перемички, і з цього часу особі не надавалися послуги з теплопостачання.

В той же час, в матеріалах справи не було відповідної проектної документації, яка б засвідчувала факт відключення квартири особи від мережі централізованого теплопостачання та доказів ненадання йому послуг з постачання тепла.

На думку суду, відсутність батарей у квартирі не є доказом відключення квартири від мережі ЦО та доказом ненадання йому послуг з постачання тепла. Також не було доказів звернення особи до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про відключення його квартири від мережі теплопостачання. 

Таким чином, суд вважав, що підведення централізованого опалення до стояка в межах квартири особи свідчить про виконання послуг організацією з надання ЦО, а тому особа, незалежно від споживання цієї послуги або відмови від її споживання, зобов`язаний оплатити надані послуги. У разі наміру споживача не отримувати відповідні послуги він не позбавлений можливості у передбачений законом спосіб провести відключення квартири від мережі теплопостачання. Самовільне відключення від вказаної мережі не є підставою для звільнення від оплати за послуги з теплопостачання.

Тому, для того, щоб не мати претензій щодо несплати за послуги з опалення, від якого ви маєте намір відключитися, варто чітко слідувати вимогам Порядку, і тоді вдасться суттєво зекономити на індивідуальному опаленні.

Отже, не гайте часу – дійте!